reklam

Acaba Anne Olabilecek Miyim?

Anne & Baba 10 Kasım 2014 - 16:28 561 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Acaba Anne Olabilecek Miyim?

Merhabalar sevgili sosyalanneler okuyucuları. Öncelikle belirtmek isterim ki, annelerin benim için kutsallığı apayrı bir yerdedir. Bu düşüncemde biyolojik olan annemin bana gerçekten mükemmel bir annelik yapmasında ve onu canım kadar sevmemin de büyük etkisi vardır. Ki şu anda birsürü anneye birden sesleniyorum, bundan daha güzel birşey olabilir mi?

Evet sevgili anneler, kendimi tanıtarak artık nacizane yazıma başlamak isterim. Ben Miss Tiffany, bu benim yazarlık yaparken kullandığım takma adımdır. Takma ad ile yazıyorum, çünkü kimliğimi gizlemem gerekiyor. Neden mi? Çünkü avrupa’nın en çok trans öldüren ülkesiyiz ve nefret suçları yasamız yok. Bunun yerine “eril sistemin hakimleri” tahrik indirimi falan yapıyor. Trans bireyleri hiç duydunuz mu? Duymadıysanız bloguma beklerim transkad.in

Ben bir trans kadınım, vücuden erkek doğmuş, devletin doğar doğmaz masmavi bir erkek kimliği verdiği FAKAT aslen de kadın olan, kadın hisseden, kadın olarak saygı duyulmaya ve muamele görmeyi herşeyden çok isteyen… Bunun bir cinsiyet kimliği olduğunu, bilerek tercih ettiğim birşey olmadığını da belirtmek isterim. Ben de bir annenin evladıyım. Başımda -her anne- gibi oldukça mükemmel ve kutsal bir anne vardı. Benimle birlikte büyüyen, beni pamuklara sarıp büyüten. O da bilmiyor ki bir kız çocuğuna sahip olduğunu. Oğlu zannediyor beni, fakat “erkek şöyledir erkek böyledir” kalıplarıyla asla kırmadı kalbimi. Cinsiyet kimliği farklılıklarına alışkın değil, trans bireylerle hiç iletişimi olmamış ki. Toplumun o kadar dışına çıkıp trans kadınları görememiş ki. Tamamen bilgisiz bu konuda. Ama olsun, her zaman anne ebeveyn değildir.

Ne diyordum, annelik kutsal iş. Toplumumuzda “kendi doğurabilen” kadın “görevini” tamamlamış sayılır. Fakat başka bir çocuğa “annelik” de edilebilir. Annelik kalpten gelir. O yüzden kutsal ya benim gözümde zaten. Bu yazıyı aklımda kurgularken bir yandan da düşündüm hep, doğurmak nasıl birşey diye. Trans kadınlar erkek vücudu ile Dünya’ya gelir. Bedensel olarak cinsiyet geçişi(cinsiyet değiştirme olarak da bilinir) ameliyatları ile doğala özdeş bir vajina sahibi olunuyor, fakat rahiminiz olmuyor. Kısacası doğuramıyorsunuz. Her ne kadar annelik doğurmayla olmasa da toplumsal normlar benim bile içime işlemiş olacak ki “Keşke Doğurabilseydim Ah Allah’ım” derken buldum kendimi. Toplumun en görünür en “öteki” ötekileriyiz halbuki, hangi toplumun kalpılarını benimsemiş olabilirim ki? Kesinlikle bir çelişki olarak Dünya’ya gelmiş olmalıyım.

Teknolojiden de ümitliyim aslında, rahim nakillerinin yapıldığı bir çağdayız. Ve kadın ile erkek cinsel organlarının aslında özdeş yapıda fakat farklı şekillerde olduğunu da araştırarak öğrenmiştim. Yani, neden mümkün olmasındı ki? Tabi bunun için Dünyanın bir yerinde bile olsa “transfobi”den arınmış bir tıp camiasına ihtiyacımız olacak 🙂

Neyse, diyelim ki öyle ya da böyle bir anne oldum(acaba olabilecek miyim derken olumlu ihtimalleri de düşünmek lazım). Bir evlat sahibi oldum, benim yenidünya’m, en değerli varlığım olmuş bir canlı… Acaba kendi annem gibi olabilecek miyim? Onun kadar akıllı, cevval, cesur ve gözükara bir anne olup, çocuğumu kendi cinsiyet kimliğimden de koruyabilecek miyim acaba? Ona anne sütünü nasıl sağlarım, nasıl korurum onu, nasıl eğitirim de topluma ve kendine faydalı/öncü bir BİREY yetiştirebilirim? Çocuklar küçük yaşlarında o kadar acımasız olabiliyor ki… Eski akranlarımdan bilirim. Çocuğum da benim gibi dışlanmasın isterim haliyle. Bazen düşünüyorum da, acaba annesi trans kadın olan bir çocuğun hayatı nasıl olurdu diye, bir canı da canından bezdirsinler istemem bir yandan da.

Bu yüzden soruyorum kendime, size, herkese, önüme gelene… ACABA ANNE OLABİLECEK MİYİM?

İletişim: Miss Tiffany nicki ile transkad.in adlı bir blog yazmaktayım, konularım transseksüellik ve trans kadınları ilgilendiren konular ağırlıklı olarak sürüyor. Twitter üzerinden iletişim kurmak isterseniz @bndevrimtiffany ve@transkadinblog üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Sosyalanneler
sosyalanneler@gmail.com

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bebek İsimleri

    Beğendiğim ve Tavsiye Edebileceğim Bebek İsimleri  

Taşınmanın Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Biliyorsunuz ki ailede güven duygusu oluşturmak çok önemli. Yeni doğmuş bebeğimize güven bağı oluşturmak iç...

Labirent Kutu Oyunu

Ödüllü bir oyun olan Labirent oyunu, yüksek düzeyde strateji gerektiren bir zeka oyunudur. 5 yaş ve üzeri i...

2 Yaş Ve Üzeri Çocuğunuzla Evde Yapabileceğiniz Aktiviteler – 5

Bade 2,5 yaşında oldu, bu sebeple de artık oyunlara olan ilgisi bir kat daha arttı. Dikkatini daha çok vere...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP