reklam

Barselona’nın En Eski Noel Pazarı: Fira Santa Líúcia

Mekan 28 Ağustos 2017 - 9:38 1487 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Barselona’nın En Eski Noel Pazarı: Fira Santa Líúcia

Bu yıl yılbaşı turları 2017 tatil alternatifleriniz arasında Barselona’ya yer vermenizi önersem ne dersiniz? Aralık ayında hem yerli hem de yabancı turistler Avrupa turları arasında popüler bir rota olan İspanya’nın gözdesi Barselona’daki Noel pazarlarını gezmeye geliyor. Barselona’nın en eski Noel pazarı olarak bilinen Fira Santa Llúcia’nın tarihi 1786’ya dayanıyor. Avinguda de la Catedral’da, daha çok Katedral Meydanı olarak bilinen Pla de la Seu’nun önünde bulunan Fira, kasım ayının sonlarında veya aralık başında başlıyor ve her yıl 280’den fazla alışveriş standına ev sahipliği yapıyor. Tarihsel olarak, Katalonya Roma Katolik Kilisesi’ne bağlı, ancak güçlü kültürel kimliği olan birçok Avrupa kentinde de olduğu gibi, Noel kutlamalarında geleneksel etkinlikler de düzenleniyor.

Fira’dan Ne Alınır?
Bir diğer adı “Minyatür Pazar” olan Fira’da Joseph’in, Meryem Ana’nın, Üç Kral’ın ve elbette bebek İsa’lı karyolanın minik biblolarını bulacaksınız. Fakat bu karakterler burada mevcut olanın küçük bir bölümünü oluşturuyor. Her küçük ahşap standın raflarında ağaçlardan yel değirmenlerine, saman yığınlarına ve yosun kaplı tepelere kadar, hemen hemen istediğiniz her şeyin küçültülmüş hali ve el yapımı çok sayıda ürün sizleri bekliyor. Minyatür çiftlik hayvanlarının, aksesuarların ve hediyelik eşyaların, farklı boyut ve stillerde bulunan bin bir çeşidiyle karşılaşmaya hazır olun.

 

El Caganer
Burada bulunabilecek en sıra dışı figür, El Caganer adındaki oldukça komik biblolar. Bu biblolar, aklınıza gelebilecek tüm politikacılar, din adamları, şarkıcılar, sanatçıların tuvalete oturur gibi gösterildiği minik heykelcikler. Orijinal El Caganer karakteri ise pantolonu aşağı indirilmiş, barretina (tipik bir kırmızı Katalan şapkası) giyen, sırtı çıplak bir köylüyü simgeliyor. Bugünse El Caganer, Marilyn Monroe’den Donald Trump’a kadar hayal edemeyeceğiniz kadar fazla çeşitte üretiliyor ve Barselona’dan ne alınır sorusuna verilebilecek en ucuz en güzel cevaplardan biri.

El Caga Tió
Ne olursa olsun, Noel pazarındaki koleksiyonlar gerçekten etkileyici ve dikkati çekiyor. Fira, ayrıca El Caga Tió gibi bir diğer yerli figürle alışveriş meraklılarını cezbediyor. Şehre özgü her ne varsa mutlaka hikayesini dinleyin. Kelime anlamı olarak Türkçede “Yılbaşı kutlaması veya Noel günlüğü” anlamına gelen El Caga Tió, Katalonya mitolojisinde büyük bir öneme sahip olmakla birlikte Aragon’un bazı bölgelerinde yaygın görülen ve Noel geleneğini yansıtan ilginç bir karakter. Occitania’daki Cachafuòc veya Soc de Nadal gibi başka yerlerde de benzer bir gelenek var. Aragon’da Tizón de Nadal veya Toza olarak da biliniyor. El Caga Tió bir barretina, namı değer tipik kırmızı Barselona şapkasının giydirildiği ve komik suratlar oluşturulan yuvarlak kütükler olarak tanımlanabilir.

Fira’da Ne Yenir?
Katalonya’daki Noel kutlamaları 24 Aralık gününün erken saatlerinde başlayıp 26 Eylül San Esteban eğlencesine kadar devam ediyor. Bu geleneğin temel yapıtaşlarından biri de şüphesiz İspanya mutfağı ve leziz sokak yemekleri. Katalan halkı becerikli ve tutumlu olarak bilindikleri için kutlamaların son gününü Noel artıklarıyla doldurulmuş cannelloni yiyerek geçiriyor. Kışın burada mutlaka denemeniz gereken tatlar arasında escudella adı verilen tipik bir çorba, enginar, roscón de reyes ve polvorones olarak bilinen enfes bir Katalan tatlısı, ağızda hemen dağılan badem kurabiyeleri bulunuyor.

BONUS
Pastorets, Fira Noel Pazarı’nın düzenlendiği dönemlerde İsa’nın doğuşuyla ilgili tiyatro oyunları, birçok okulda ve küçük kasaba meydanlarında düzenlenen müzik ve okuma etkinliklerin olduğu dini bir festival.
Fira de Santa Llúcia, Barselona’nın en köklü Noel geleneklerinden biri. Fira’nın 300’e yakın standında bulabileceğiniz başlıca eşyalar, çeşitli mevsimsel süs eşyaları, el yapımı yelpazeler, parfümler ve çantalar, sayısız bitki türleri, tohumları ve çocukların bayılacağı oyuncaklar.
Plaça Sant Jaume’de düzenlenen tüm Noel ışıklarının, süslemelerinin ve sık sık yapılan kutlamaların ortasında muazzam fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Ayrıca Barrio Gòtic‘e de mutlaka uğrayın.

 


Sosyalanneler
sosyalanneler@gmail.com

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çocukla Tekne Tatili

  Tekne tatili hep özendiğim ama bir türlü cesaret edemediğim bir tatildi. Her sene istisnasız gide...

Myanmar’ın En Şahane 8 Yemeği

2017’de Avrupa turu yapmak yerine rotayı uzaklara doğr...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP