reklam

GEBELİKTE CİNSEL YAŞAM

Cinsellik & İstismar 03 Aralık 2015 - 17:25 655 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

GEBELİKTE CİNSEL YAŞAM

Tüm Sosyal Anneler’e sevgiler….

Kızım Yağmur’a hamileyken bir çok seminer ve kurslara katılımda bulunmuştum. Bunlardan biri olan cinsellik ile ilgili katıldığım seminer notlarımı sizlerle de paylaşmak istedim.

GEBELİKTE CİNSEL YAŞAM

***Gebelikte cinsel yaşam,kültürden kültüre değişim gösterebilir. Bunun en büyük nedeni de cinselliğin ülkemizde bir tabu olması, bence.

Kişinin gebelikteki cinsel davranışı ruhsal durumundan,gebelikte cinsellik hakkındaki yanlış inanışlardan,cinsel işlev bozukluklarından ve kadının bedenindeki değişimlerden etkilenir.

***Gebelik süresince kadında birtakım fizyolojik değişiklikler olur.Örneğin,gebe bir kadında üretilen progesteron hormonu gebe olmayan bir kadına oranla 10 kat daha fazladır, koca bir göbeği vardır. 🙂 östrojen üretimi ise gebe olmayan bir kadının 3 yılda ürettiği miktara eşittir. Yani daha fazla cinsel yaşam istediği oluşuyor da denebilir.

***Gebenin düzgün bir tene,parlak saçlara ve  kendini iyi hissetmesine neden olduğu gibi memelerdeki ve cinsel organlardaki değişikliklerle gebeler cinsel ilişkiye daha hassas ve duyarlı hale gelir.

***Gebelikte cinsel aktivitesi devam eden kadınların doğum eylemleri başladığında normal doğum daha yüksek olasılıktadır. Bu sebeple gebelikte cinsellik iyi bir şey de denebilir. Ve aksi bir durum yoksa(doktorunuzun önerisini alarak)özelliklede normal vajinal doğum düşünen kadınlarda tüm gebelik süresince cinsel aktiviteyi desteklemekte yarar vardır.

***Gebelik süresi,herbiri trimester(gebelik dönemi)olarak isimlendirilen 3 bölümden oluşur.Gebelerde cinsel aktivite değişikliklerini bu dönemlere göre açıklayacak olursak ;

1.Trimestr(ilk 3 aylık dönem)

Gebeliğin ilk döneminde özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adayları gebeliğe bağlı  sıkıntılar(bulantı-kusma,yorgunluk, uykuya eğilim,meme hassasiyeti vb.) oluşur.Bazı anne adaylarında bu dönemde ‘’tiksinme’’ eşinin vücut ve nefes kokularına bile tahammül edemeyecek boyutta olabilir.Bu dönemde annede duygusal dalgalanmalar meydana gelir.

Bazı anne adayları ise, bu dönemde cinsel ilşkinin kendisine yada bebeklerine zarar vereceğini,düşüğe neden olacağı korkusu yaşayabilirler.Tüm bu bedensel ve ruhsal değişiklikler libidonun azalmasına ve çoğu durumda annenin cinselliği ikinci plana atmasıyla sonuçlanır ve cinsel ilişki sıklığı azalır.

2.Trimestr(3-6 ay arası dönem)

İkinci trimestr anne adayının gebeliğin fiziksel değişikliklerine uyum sağlamaya başladığı dönemdir.Bedendeki değişiklikler de kabul edilmiştir.Bu dönemde fiziksel yakınmalarından kurtulan ve psikolojik olarak gebeliğe daha çok uyum sağlayan anne adayında cinsel ilişkiye karşı ilginin  arttığı gözlenir,büyüyen rahimde de kasılmalar hissedilir.

3.Trimestr(6-9 ay arası dönem)

İkinci trimestrda azalan fiziksel şikayetler bu dönemde uterusun büyümesine paralel olarak farklı bir şekilde tekrar ortaya çıkabilir.Yorgunluk, uykusuzluk rahimde belli zamanlarda oluşan hazırlayıcı kasılmalar,memelerden süt gelmesı gibi belirtiler cişnsel ilişki esnasında ortaya çıkan kasılmalar libidonun azalmasına ve anne adayının cinselliği yeniden ikinci plana atmasına neden olabilir.

Yeşim Şenel

www.biryagmurtanesi.com


ETİKETLER:
Sosyalanneler
sosyalanneler@gmail.com

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP