reklam

Taşınmanın Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Anne & Baba & Çocuk 17 Aralık 2017 - 18:44 718 KEZ OKUNDU 2 YORUM YAPILDI

Taşınmanın Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Biliyorsunuz ki ailede güven duygusu oluşturmak çok önemli. Yeni doğmuş bebeğimize güven bağı oluşturmak için bir çok uygulama getiriyoruz hayatımıza. Sadece kişilerle değil, evin kokusuyla, eşyalarla bile güven bağı oluşturmasına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu güven bağını oluşturmuş, belli bir düzene alışmış olan çocuğumuzu hiç bilmediği bir yere götürecek olmak onda büyük etkiler yaratabilir. Kaygılar doğurabilir. Taşınmak her çocukta farklı tepkilere yol açar. Kimi kolayca adapte olur, kimi öfke patlamaları yaşar, kimi de içine kapanır. Bunları önlemek için, çocuğumuzun bu süreci çok daha kolay ve hasarsız atlatabilmesi için izlememiz gerek bir takım yollar olduğunu söylüyor, uzmanlar. Bunlar nedir?

 • İlk adım olarak çocuğunuza neden taşınmanız gerektiğini, taşındığınızda neler olacağını, yeni evde onu nelerin beklediğini ve taşınma sürecinin nasıl bir şey olduğunu iyice anlatın ve tüm soruları cevaplayın. Kaygılı olmayın. Sizin duygunuzun çocuğa yön vereceğini unutmayın.
 • Ev bakma, evi tutma ve ya alma sürecinde çocuğunuz yanınızda olsun. Bir birey olduğunu, fikirlerinin önemli olduğunu ona hissettirin ve eviniz kesinleştiğinde odasını nasıl düzenleyeceğinize birlikte karar verin. Yeni odasında bir değişiklik yapmak istiyorsa, maddiyatınıza göre ona bu değişikliği yapmaya çalışın.
 • Kolileme işlerinizde çocuğunuzdan yardım isteyin. Hatta mümkünse kendi odasını ona koliletin.
 • Eğer eşyalarınızı da yeniliyorsanız yine bu süreçte de çocuğunuzun yanınızda olmasına özen gösterin. Her şey değişeceği için belki içinde bir kaygı oluşmaya başlayabilir bunu önlemek için de bazı şeylerin aynı kalmasına özen gösterin. Çocuğunuzun odası,  oyuncakları ya da bir battaniye bile olabilir. Çocuğunuzun rutinlerini ise asla atlamayın.
 • Yeni eve taşınma işlemi gerçekleştiğinde ya da imkanınız varsa öncesinde bir çevre turu yapın. Çocuğunuz iyice aşina olsun.

 

Biz de şuanda taşınma aşamasındayız ve ben de kızımı aylar öncesinden bu fikre alıştırdım. Uzmanların bu önerilerinin hepsini uyguladım. Yakında yeni evimize yerleşmiş olacağız ve kızım bu durumdan çok mutlu hatta bir an önce gitmek için de sabırsızlanıyor. 🙂


Sosyalanneler
sosyalanneler@gmail.com

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bebek İsimleri

    Beğendiğim ve Tavsiye Edebileceğim Bebek İsimleri  

Labirent Kutu Oyunu

Ödüllü bir oyun olan Labirent oyunu, yüksek düzeyde strateji gerektiren bir zeka oyunudur. 5 yaş ve üzeri i...

2 Yaş Ve Üzeri Çocuğunuzla Evde Yapabileceğiniz Aktiviteler – 5

Bade 2,5 yaşında oldu, bu sebeple de artık oyunlara olan ilgisi bir kat daha arttı. Dikkatini daha çok vere...

Çocukla Tekne Tatili

  Tekne tatili hep özendiğim ama bir türlü cesaret edemediğim bir tatildi. Her sene istisnasız gide...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU MAKALEYE YAPILAN YORUMLAR ( 2 )

 • Aylin Demir Aralık 17, 2017 / 7:37 pm Cevapla

  Taşınmak biz büyükleri bile derinden etkiliyorken kuzuları etkilememesi mümkün mü?

  • Sosyalanneler Ocak 4, 2018 / 10:55 am Cevapla

   Kesinlikle öyle gerçekten.

BU YAZIYA YORUM YAP