reklam

Tuvalet Eğitimi

Anneliğin Her Rengi 05 Nisan 2017 - 7:08 1680 KEZ OKUNDU 4 YORUM YAPILDI

Tuvalet Eğitimi

 

Bade şuan tam 29 aylık. 18 ayından beri tuvalet eğitimi için kendini hazırlıyordu içten içe. Bunu nasıl farkettiğimi sorarsanız;

 • Kakasını yapacağı zamanlar sessizleşiyor, dikkatinin dağılmayacağı bir yere gidiyor. Bazen kendini gizliyordu.
 • Bezinden ise zaman zaman rahatsız oluyordu.

Bunları farketmeye başladığımda ben de kendimi hazırlamaya başladım. Ona bir tuvalet aparatı aldım. İnekleri ve pembe rengi çok sevdiği için model olarak bunu tercih ettim.

Bedenini uygun, onu heyecanlandırabilecek, heveslendirebilecek, sevdiği şeyleri barındıran atlet ve kilotlardan aldım. BOLCAAA…. 🙂 Olası kazaları göz önünde bulundurmak gerekiyor. Gece için de yatağına alez koydum.

Tuvalete oyuncak koydum. 🙂 Eğlenceli hale de getirmek istedim.

Kitaplar okudum, bloglar okudum ve kendimi ne kadar hazır hissetsem de, iş ciddiye bindiği gün, hiç de hazır olmadığımı farkettim.

Ne zaman ve nasıl karar verdik sorusunun cevabına ise;

Bir anda karar verdik diyebilirim.

Bade, Mart ayının ilk gününden itibaren bezini istemediğini söylüyordu. 22 Mart günü, kakasını yapmayacağını, bezini istemediğini ve tuvalete gideceğini söyledi. Hatta bunun için ağladı bile. Ben de kendimce Nisan ayında başlama kararı almıştım ki, çok güzel denk geldi. Tamam o zaman kızım, bezi bundan sonra kullanmıyoruz, artık çişini de kakanı da tuvalete yapacaksın dedim ve bir anlık karar ile bezi çıkarıp attım.

İlk günü 9 kaza ile geçirdik. Hayallerim yıkıldı, moralim bozuldu ama asla Bade’ye bunu hissettirmedim. Kazalar olduğunda hiç tepki vermedim. Hiç bir şey söylemedim. Her kazadan sonra da tuvalete oturttum yine de. Her tuvalet sonrasında saati yazdım. İkinci gün, bir önceki güne göre kendimi hazırladım ve aynı saatlerde tuvalete götürmeye çalıştım ve ara ara da Bade’ye çişin gelince bana haber ver tamam mı kızım dedim. İkinci günü 4 kaza ile bitirdik.

Üçüncü gün de yine bir önceki günün saatlerine göre ayarladım kendimi. Tam bir hafta boyunca her gün saatleri yazdım. Ve her gün Bade’ye bana haber vermesini ara ara söyledim. Üçüncü gün gezmeye bile gittik. Kaza sayımız ise 2 idi.

1 haftanın sonunda çişini ve kakasını söylemeye başladı amaaaa son anda. :)) Söylediği an altına yaptığı an oluyordu. Ara ara kazalar olsa da günde 1 taneyi geçmemeye başladı. İstediğimiz gibi istediğimiz yere de gidebiliyorduk.

Bugün tam da 14.gün. Artık kaza yok diyebilirim çünkü, önceden haber vermeye başladı. Yine de tedbirli oluyorum. 🙂

Gece Nasıldı?

Bezi bıraktığımız ilk günden itibaren, geceleri de bezsiz yatırdım. Uykudan önce tuvalete götürüp, uyutuyordum. Gece saat 1 gibi uyandırıp tuvalete götürüyordum, sabaha kadar da bir daha kaldırmıyordum. İlk bir hafta bu şekildeydi ama ben her saat uyanıp altını kontrol ettim.

İkinci hafta ise, uyumadan önce tuvalete götürüp uyutuyordum sabaha kadar da bir daha kaldırmıyordum. Son 3 gündür, geceleri tuvaleti geldiğinde kendi uyanıyor. Yapıyor ve tekrar uyuyor.

Dışarıya çıkma?

Evden çıkmadan önce tuvalete götürüyorum ve gideceğimiz yere vardığımızda da hemen tuvalete götürüyorum. Bu şekilde gezme olayını da halletmiş olduk.

Kaka?

Bade’nin kakası bir rutin halinde. İki gün arayla yapar ve sabahları yapar. Kaka ile sadece 1 kez kaza yaşadık, onun dışında çişden daha kolay bir süreç oldu. Çünkü kakasının geldiğini daha önceden hissediyor ve haber verdikten sonra da tuvalete kadar tutabiliyor.

 

Bizim sürecimiz bu şekilde pozitifti. Dilerim tüm annelere, cesaret katar ve sizlere de ön ayak olmuş olurum. Aklınıza takılan sorular olursa, yorum olarak yazın, ben cevaplarım. 🙂

Sevgiler…


Sosyalanneler
sosyalanneler@gmail.com

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çocuklarla evde pizza yapımı

  Bir proje ödevi için 3 çocuk ve 3 anne bir araya geldik. Günü cazip bir hale getirmek için, birli...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU MAKALEYE YAPILAN YORUMLAR ( 4 )

 • Umman Aslan Mayıs 24, 2017 / 3:39 am Cevapla

  Maşallah çok güzel geçmiş sizde süreç. Biz de yeni başladık ama irelletemiyoruz. Kazaları çook yaşıyoruz 🙂 Ama sanırım sorun bende. Hiç sizin gibi yaptığı saatleri falan dikkate almıyorum. Güzel bir bilgi oldu benim için. Paylaşım için teşekkürler.

  • Selen Topal Aralık 22, 2017 / 5:10 pm Cevapla

   Teşekkürler, faydası olmasına çok sevindim.. 🙂

 • Nese ertunc Haziran 18, 2017 / 8:49 pm Cevapla

  Iyi aksamlar benim kizim 23aylik ben kizima tuvaleti ogrettim bundan 4 ,5ay once iyice ogrendinmisti simdi ise altinayapiyo göz göre göre neden boyle yapiyoo bana anlatirmisiniz tesekkurler…

  • Selen Topal Aralık 22, 2017 / 5:09 pm Cevapla

   Ara sıra çocuklarda bir yenileme olduğunu, çiş olayının tekrarlandığını duymuştum fakat en doğru cevabı doktorunuz verecektir.

BU YAZIYA YORUM YAP