reklam

ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUKLARDA OKUL SEÇİMİ-2

Özel G. Çocuklar 21 Aralık 2015 - 17:30 323 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Hemen pedagogumuza bir e-mail ile durumu anlattım ve o da hemen gelmemizi istedi.

-Okul konusu bir sonraki döneme kadar ASLA konuşulmadı.

-Poraz Doruk’u bırakıp bakkala bile gitmedim ve her seferinde seni ASLA bırakmam telkininde bulundum.

-Daha fazla beraber zaman,daha fazla oyun,daha fazla sarılma,öpüşme…Herşey daha fazla.

Bu böyle yaklaşık 1-2 ay gitti.Oğlum gittiğimiz her yerden dönüşte ‘annecim beni burada bırakmadığınız için teşekkür ederim’diyordu.O teşekkür ettikçe ben ağlıyordum.Meğer çocuğumun içi parçalanmış ve ben anlayamamışım.

Yaz başıydı,yine bir terapi sonrası pedagogumuz’ artık tamam’ dedi. Poyraz’ın eski öz güvenini geri kazanması için bu yapışık dönemi sonlandırmamız lazımdı çünkü bu dönem okul olacaktı yeniden.Aramızda okul-öğretmen lafı hala hiç geçmiyordu,tekrar endişelendirmemek için ama bensiz zaman geçirmesi gerekiyordu.

Yüzme kursuna yazdırdık.İlk 15 gün ayağını suya sokmadı ve havuzun kenarında eşim,ben,Poyraz el ele oturduk.Sonra biz oturduk o havuzun kenarına oturdu,sonra KOÇ (öğretmen değil koç) ile suya girmeye başladı,sonra babamız gitti,sonra ben havuz dışındaki camlı bölümde oturdum ve seyrettim.Ama sonunda ağlamadan mutlu mutlu yüzme derslerimize gelmeyi başardık.Bu arada yavaş yavaş benden kopmaya başladı,gece gelmeleri azaldı,anneannesiyle yeniden kalmaya başladı,dedesiyle parka gitti bensiz.

Bu arada bizde eşimle okul araştırmaya başladık.Geçen sene yaptığımız hatayı yapmayacaktık. Düzgün,kaliteli,onun ihtiyaçlarını karşılayacak bir okul bulacaktık.Yaklaşık 20 okulla görüştüm telefonla.Üstün zekalı çocuklar için neler yaptıklarıyla ilgili bilgi aldım.Çoğu hiçbirşey yapmıyordu!!Çünkü Türkiye’de henüz üstün çocuklarla ilgili bir eğitim sistemi yok! 10 taneye düşürdüm ve yüzyüze görüştüm.Sonra 5’e ve bu 5 taneye eşimle gittik,en son 3’e düşürdük ve bu 3 taneye ailece gittik.Poyraz Doruk’un okulunu kendisini seçmesini istedik.Biz eşimle karar vermiştik ama eğer o farklı birini seçerse onun tercihini kabul edecektik. Neyseki bizimle aynı okulu seçti. J Gerçi onun seçmesinin nedeni okulun büyük bir bahçesi olması ve havuzunun içinde olmasıydı ama olsun. J

Heveslenmesi için formalarını aldık,kitaplarını aldık,çanta,ayakkabı derken oryantasyon günü geldi çattı.Ertesi gün okula başlayacağımız için o akşam yine bir aile konuşması yaptık.Ona kendisi hazır olana kadar ve ‘anne eve gidebilirsin’diyene kadar okulda kalacağımı söyledim.Bu sefer çok hazırlıklıydım,oğluma bir daha aynı şeyleri yaşatmayacaktım.

1 haftalık oryantasyon süper geçti.Çok mutluydu,öğretmenini sevmişti.Bu sefer 2011’lilerle başladı doğrudan.Okulda onun için özel bir değerlendirme yapıldı ve bunun doğru olduğuna karar verdik okulla beraber.Hiç gitmedim! Okul da gitmemi istemedi.Sonra araya uzun bayram tatili girdi.Tatil sonrası beklemeye devam ettim.Yine gün içinde arada aşağı iniyor,beni görüp geri çıkıyordu.ama bu sayı her gün azalıyordu.Yaklaşık 2 hafta bekledim ve yine bir akşam görüşmesi yaptık. J

‘Ben okulda sandalyede otururken çok yoruluyorum,seni evde bekleyeceğim ve çıkış saatinde de gelip alacağım.Bu arada da sana en sevdiğin kekelerden yapacağım’dedim.İtiraz etmedi. J Gerçekten de sabah giderken benden ne istediyse akşam gelince evde buldu.

Aramızda bozulan güveni yeniden düzelttik.Artık onu bırakmayacağımı çok iyi biliyor.Okulunu seviyor,arkadaşlarını seviyor ve en önemlisi kendine güveniyor. Her gün yeni şeyler öğrenmiş olarak geliyor ,okulu onu hem duygusal olarak hem de zihinsel olarak doyuruyor.

Bir anne daha ne ister ki? J

Ayça Birsen

Blogsuz Anne


ETİKETLER:
Sosyalanneler
sosyalanneler@gmail.com

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ÜSTÜ ZEKALI ÇOCUKLARDA OKUL SEÇİMİ-1

Poyraz Doruk 2,5 yaşına geldiğinde artık okula başlaması gerektiğine karar verdik. Pedagogumuzun bize söyle...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP